II. Uluslararası Türk Kültür Coğrafyasında Eğitim ve Sosyal Bilimler Sempozyumu Nizip’te (GAZİANTEP/NİZİP) düzenlendi

II. Uluslararası Türk Kültür Coğrafyasında Eğitim ve Sosyal Bilimler Sempozyumu, Eğitim Bilimleri Araştırmaları Derneği ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile 5-7 Mayıs 2016 tarihinde Nizip'te düzenlendi.

Gelenekselleşen sempozyumun bu yılki teması "Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye" olarak belirlendi. Türk kültür coğrafyasında Türklerin eğitimine yönelik tarihsel süreç, mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerilerinin ele alınması yoluyla Türklerin eğitim hayatına ilişkin konuların akademik ortamda tartışılacağı sempozyum, bu isim ile düzenlenecek ikinci sempozyum olma özelliğine sahip.

Eğitim Bilimleri Araştırmaları Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümit POLAT, geleneksel hale getirmek istedikleri II. Uluslararası Türk Kültür Coğrafyasında Eğitim ve Sosyal Bilimler Sempozyumu'nu yine değişik Üniversite himayesinde olmak üzere, 2017 yılında başka bir ülkede yapılmasını planladıklarını belirtti.

Programın devamında, "Türk Kültür Coğrafyasında Dilde-Fikirde-İşte Birlik" konulu sempozyumun ilk panelde, Gazi Üniversitesinin Hukuk fakültesinde Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas DOĞAN'ın moderatörlüğünde yapıldı. Panelde; Gaziantep Üniversitesi Nizip Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÖZARSLAN ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı M. Dursun ERDEM sunumlarını gerçekleştirdi. Sempozyum için 50 farklı üniversiteden bilim kurulu ve 16 ülkeden danışma kurulu oluşturuldu.


Eğitim Bilimleri Araştırmaları Derneği - Copyright © 2015 Tasarım: TURKCESS